sk en de ru
Svadby, plesy, stužkové, zábavy, jubileá...

ČLÁNKY / Svidnícky EPILÓG hral na svadbe Mira Šatana na Bojnickom zámku

Podduklianské noviny - 26.07.2004

Svidnícka hudobná skupina EPILÓG si do svojej kroniky zapísala ďalšie významné podujatie, na ktorom svojou hudbou a spevom spríjemňovala chvíle zabávajúcich sa. Iste už každý veľmi dobre vie, že v nedeľu 18. júla sa jeden z najlepších hokejistov kanadsko-americkej NHL a kapitán slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan oženil. Jeho vyvolenou sa stala dlhoročná priateľka, operná speváčka Ingrid Smolinská. Spoločné "áno" si povedali symbolicky v nedeľu 18. júla, keďže aj Miro Šatan nosí na drese osemnástku, na Bojnickom zámku. Na tom by z pohľadu nášho regiónu možno nebolo nič zvláštne, keby mladomanželom Šatanovcom na svadbe nevyhrávala práve svidnícka kapela EPILÓG, ktorú tvoria Ivo Rodák, Milan Kaliňak a vedúci skupiny Vlado Sluk. Práve jeho sme oslovili a zaujímalo nás, ako sa vlastne svidnícky Epilóg k hokejovému kanonierovi dostal.

V prvý deň nedávneho svidníckecho festivalu sme mali vystúpenie na pešej zóne vo Svidníku, kde bol čírou náhodou aj mladší brat Mira Šatana, o čom sme však my v tom čase ani len netušili. Zohnal si však moje číslo na mobil. O týžden na to som bol na Majstrovstvách Slovenska v stolnom tenise s mojimi zverencami v Trnave a pri veľkom hluku v telocvični mi vola nejaký Šatan a hovoril, že chce ples pre hokejistov. Vlado Sluk priznal, ze v prvom momente si myslel, ze si z neho strieľa niektorý z kolegov, no napriek tomu telefonujúcemu Šatanovi povedal, ze je v Trnave a nech radšej zavolá neskôr. Zatiaľ stále neznámy Šatan na to zareagoval, že práve v Trnave študuje. Opýtal sa, v ktorej telocvični to vlastne Vlado Sluk je, a že za nim môže pribehnúť.

Na druhý deň sa však nikto neozval, tak to som už bol naozaj zvedavý, kto si zo mňa strieľa. V stredu sme si s deťmi odniesli batožinu na stanicu a išli sme sa pozrieť na námestie. Po ceste mi zazvonil telefón a opať Šatan sa mi ospravedlnil, že deň predtým nemohol a či by sme sa nemohli stretnúť, že je práve na námesti. Krátko na to sme sa naozaj stretli - brat Mira Šatana v slovenskom hokejovom drese s nápisom "Šatanova nadácia a ja." Vlado Sluk však ani v tejto chvíli ešte netušil, o čo vlastne ide."Mladší Šatan mi vysvetlil, že Miro organizuje pre hokejové celebrity na Bojnickom zámku ples a dal mu za úlohu zohnať hudbu. Chcel vedieť naše podmienky a povedal, že rozhodne Mirova priateľka Ingrid Smolinská, ktorá je opernou speváčkou a o hudbe rozhoduje ako odborníčka ona."

Trvalo týždeň, kým sa ozvala samotná priateľka Mira Šatana a povedala, že si prezrela internotovú stránku EPILÓG-u www.epilog.szm.sk, vypočula si niektoré ich skladby a že sa jej veľmi páčili. Pýtala sa akurát, či hráme aj slovenské, lebo náš repertoár je zväčša zameraný na východniarske, rusnácke či šarišské skladby. Povedal som jej, že samozrejme a ona na to, že bude rada, ak na tom Bojnickom zámku budeme hrať. To, čo prišlo potom, mi tak trochu vyrazilo dych. Povedala, že to nebude žiaden hokejový ples, ale svadba Mira Šatana a jej, povedal Vlado Sluk, ktorý mal spolu so svojou kapelou až do svadby všetko zachovať v prísnej tajnosti, čo aj dodržali. Miro Šatan bol v tom čase v zámorí, a Vlado Sluk do svadby absolvoval ešte asi štyri rozhovory s Ingrid i Mirovou mamkou o samotnej réžii svadby.

Prišla nedeľa 18. júla a trojčlenná svidnícka kapela EPILÓG naložila o siedmej ráno do auta aparatúru a vyrazila na cestu v horúčave do Bojníc. O trinástej dorazili k Bojnickému zámku, pred vstupnou bránou niekoľko stoviek ľudí, plno kamier, fotografov a zvedavcov. O šestnástej hodine bol už zámok pre verejnosť uzavretý. EPILÓG na nádvorí pred kaplnkou vítal prvých svadobných hosti s klasickými hudobnými nástrojmi - harmonikou, saxofónom a tamburínou. Presne o sedemnástej prišli na striebornom kabriolete, ktorý šoféroval sám hokejový kapitán, mladomanželia. "V tom čase už pri nás čakali svadobní hostia, medzi nimi hokejový tréner Július Šupler, Peter Šťastný, Peter Bondra, Marián Hossa, Jozef Stumpel, Ľubomír Višňovský, Pavol Demitra, Michal Handzuš a mnohí ďalší. Musím pritom povedať, že v obleku bolo niektorých ťažké spoznať. Začal sa sobáš a starostom bol herec Stano Štepka. Po sobáši a gratuláciách za doprovodu našej hudby sme doviedli svadobčanov do svadobnej siene, torou bol Huňadyho sál. Nechýbalo rozbitie taniera, ako u nás na východe a rozbehla sa zábava," prezradil zo zákulisia svadobného obradu Vlado Sluk. EPILÓG začal dvoma úvodnými ľudovými kolami. Hudobníci však čoskoro zistili, že hostia radšej tancujú na moderné, vždy po úvodnom valčíku a polke zahrali niekoľko moderných. Komu bolo málo, mal možnosť ďalšie kolo na diskotéke. Ivo Rodák zabodoval piesňami z Repete i od Mariah Carey, ale hlavne Gottovou skladbou Lady Carneval, keď musel pridávať ešte jednu "gottovku" - Plnoletá. "Hostia sa bavili výborne a prostredie bolo naozaj kráľovské aj s exkurziou po zámku. Zážitok pre kapelu na celý život. Hokejisti síce veľa netancovali, ale vyjadrujem k nim veľký obdiv, pretože boli veľmi pozorní ku každej skladbe, aj pri debate za stolom zatlieskali. Cez prestávku, keď sme ich poprosili o autogramy alebo spoločnú fotografiu, boli veľmi ochotní, dali sa za jeden stôl, porozprávali sa s nami a boli veľmi milí a úctiví. Klobúk dole pred ich profesionalitou. Takisto mladomanželia na záver po všetkých povinnostiach venovali čas hudbe, odfotili sa s nami, dali nám niekoľko autogramov s venovaním a bolo to naozaj veľmi milé." Vlado Sluk má síce k dispozícii niekoľko fotografii zo svadby, no hovorí, že sú len do interného albumu kapely. "Nebolo by seriózne, keď už nám výnimočne dovolili fotografovať, aby sme zneužili Mirovu dôveru. Snáď jednu spoločnú fotografiu s Mirom uverejnime, no až po jeho súhlase."

Svidnícka hudobná skupina EPILÓG nespí na vavrínoch. Hrať na svadbe jednému z najlepších hokejistov sveta je však určite zážitkom na celý život. Vlado Sluk v našom rozhovore vyslovil aj želania pevného zdravia pre Členov kapely a ich rodiny, predsavzatie osláviť vo Svidníku koncertom 20. výročie skupiny a v zdraví sa dožiť 30. výročia. "Spoločne si želáme, aby naše doterajšie úspechy pokračovali, dúfame, že ešte niektorého z našich hokejistov "oženíme" a našim prianím je aj to, aby našu hudbu viac docenili aj ľudia a kultúrne orgány aj doma vo Svidníku," uzavrel vedúci kapely EPILÓG Vlado Sluk.

ALBUMY
Mamko moja dorohá

Mamko moja dorohá

RONDO RECORDING, 1999

Ej dajte sja nám dajte

Ej, dajte sja nám, dajte

GRAND-STUDIO, 2002

viac »

KONTAKTY
Kontakt. osoba: Vladislav Sluk
Adresa: Ľ. Štúra 489/9, 089 01 Svidník
Mobil: 0907 550 206
E-mail: vladoepilog.sk
Web: www.epilog.sk