sk en de ru
Svadby, plesy, stužkové, zábavy, jubileá...

ČLÁNKY / Svidnícky EPILÓG na Anderovej šesťdesiatke

Noviny Dukla - 01.09.2001

V redakcii sme sa dopočuli, že v septembri oslávil šesťdesiatku košický humorista Ander a na oslavy do hotelu GOLD ROYAL si pozval svidnícku hudobnú skupinu EPILÓG. Preto sme vyhľadali vedúceho EPILÓGu Vlada Sluka a položili mu niekoľko otázok.

Je pravda, že vaša kapela bola na oslavách p. Pisančina (Andera) v Košiciach?
Áno. Bol som milo prekvapený, keď mi osobne zavolal, že bol by veľmi rád, keby sme mu prišli hrať na šesťdesiatku. Je to pre našu kapelu veľké ocenenie, preto som, samozrejme, hneď pozvanie prijal.

Košice sú predsa od Svidníka trochu vzdialené a určite je tam aj dosť kvalitných kapiel, ako p. Ander spoznal vašu hudobnú skupinu?Aj napriek väčšej vzdialenosti, posledných 5 rokov naša skupina účinkuje viac v Košiciach ako vo Svidníku. Stali sme sa obľúbenou kapelou na plesoch naj- väčších firiem, na osobných oslavách úspešných podnikateľov, na okrúhlych výročiach umeleckých telies a na svadbách. Úspešne nám dopadol hodinový koncert na námestí - Košické hudobné leto. Sedemkrát sme hrali najväčší ples (asi 1000 hostí) - rusnácky Silvester. Na niektorých podujatiach, kde sme hrali, účinkoval alebo sa zabával aj p. Ander, kde sme sa aj spoznali.

Aké boli oslavy?
Pretože to boli skôr súkromné oslavy, nebudem sa zmieňovať o podrobnostiach. Spoločnosť, zložená z najbližších príbuzných, hercov a spevákov, bola fantastická. Obrovská torta s glóbusom a nápisom "Ander vo Švece" bola veľmi chutná. Zástupcovia bratislavského hudobného vydavateľstva AKCENT odovzdali jubilantovi zlatú platňu za najpredávanejšiu kazetu. Toľko nových vtipov som v živote nepočul, koľko tento večer pri stoloch počas prestávok. Zabávalo sa až do rána.

Moderné pesničky sú všade rovnaké. No ľudové sú predsa ovplyvnené teritóriom, z ktorého pochádza kapela. Myslím tým rusínske piesne. Ako na nich reagujú Košičania?
Dvet-retiny ľudových piesní máme rusínskych a zvyšok slovenských, šarišských a dokonca aj rómske a v takom pomere ich aj hrávame. Keď sme prišli prvýkrát, snažili sme sa vyberať len slovenské, no prekvapili nás usporiadatelia s požiadavkou, aby sme hrali viac rusnáckych. Zistili sme, že v Košiciach je veľmi veľa úspešných našich krajanov, ktorí tu prišli za prácou a nehanbia sa za svoj rusínsky pôvod a za svoju reč. Môžem konštatovať, že viac poznajú naše pesničky aj so slovami ako Svidníčania. Majú priateľov Slovákov alebo Maďarov, s ktorými si rozumejú, spoločne sa zabávajú a tí poznajú väčšinu našich piesní. Ak je pekná pesnička, nikomu nezáleží , v akom jazyku ju spievame.

Na záver celej kapele želáme ešte veľa úspechov a tvorivých síl pri rozdávaní radosti a obveseľovaní nášho národa.

ALBUMY
Mamko moja dorohá

Mamko moja dorohá

RONDO RECORDING, 1999

Ej dajte sja nám dajte

Ej, dajte sja nám, dajte

GRAND-STUDIO, 2002

viac »

KONTAKTY
Kontakt. osoba: Vladislav Sluk
Adresa: Ľ. Štúra 489/9, 089 01 Svidník
Mobil: 0907 550 206
E-mail: vladoepilog.sk
Web: www.epilog.sk